1. 4. 2023 Marek Táborský

​Hlinka: Nevyšla nám sázka, které jsme věřili

Čtyři dny po ukončení sezony byly emoce ve sportovním manažerovi stále hodně čerstvé. „Práce v jednom týdnu nám zkazila celou sezonu. Kritika za playoff je na místě, ale neměla by se změnit v konstatování, že ve Spartě je všechno špatně,“ říká Jaroslav Hlinka.

Jaké pocity ve vás aktuálně převládají?
Zklamání. Je to velký neúspěch, jsme si toho vědomi a přijímáme veškerou smysluplnou kritiku.

Už jste si stihli analyzovat důvody neúspěchu?
Uběhly dva dny, pořád je to hodně čerstvé. V pondělí se sejdeme s trenéry, poté budeme mluvit individuálně s hráči. Musíme si říci, co se udělalo špatně. A udělat změny.

Čím si vysvětlujete předčasný konec sezony?
Nevyšla nám sázka na to, čemu jsme naprosto věřili nejen my. V naší ofenzivní sílu. Nemáme mužstvo založené primárně na bránění a nejde během týdne lusknutím prstů přepnout na úplně jiný styl, koncepci. My věřili v naši sílu, v to, že třineckou defenzívu zlomíme. To se ale nepovedlo. Na druhou stranu je nutné říct, že Třinec byl kvalitní soupeř, žádný outsider. Zklamala nás produktivita, nedokázali jsme najít recept na hru soupeře.

Byl Třinec obětavějším mužstvem?
Pozor, z toho, co říkáte, to působí, že my se nedokázali pro úspěch obětovat. Ale musíte se na to podívat z pohledu hry. My ve zlomových zápasech, čtvrtém a pátém utkání, opticky kontrolovali hru. Neustále jsme do Třince bušili, měli jsme střeleckou převahu. Proto byla jejich obětavost vidět víc než naše. U nás byl vidět spíš střelecký zmar, protože jsme jejich defenzivu nedokázali zlomit. Opticky to vypadalo zle.

Hráli jsme úplně jinou taktiku. Naší chybou bylo to, že jsme nedokázali proměňovat přesilovky, třeba ve druhé třetině čtvrtého zápasu. Třinec ji měl mnohem účelnější. Práce v jednom týdnu nám zkazila celou sezonu. Ale kritika za playoff je na místě, ale neměla by se změnit v konstatování, že ve Spartě je všechno špatně.

Atmosféra uvnitř týmu byla v pořádku?
Nemám jediný důvod si myslet, že by tam byl problém. Tým v druhé půlce základní části šlapal skvěle, pomohl nám i Spengler Cup, kde jsme hráli dobrý hokej. Chápu, že se budou hledat senzační důvody, proč to nevyšlo. Sezona prostě skončila moc brzo. Jedna věc mě ale mrzí.

Jaká?
To, že se spojuje neúspěch A-týmu playoff například s prací s mládeží u nás v klubu. Naše juniorka i dorost mají v posledních dvou letech dobré výsledky. I letos bojují v TOP 4 o medaile. Roste tady spousta talentů, kteří dostanou šanci a budeme je posouvat dál mezi dospělé.

Kdy se fanoušci dozví o změnách v kádru?
Nejprve se chceme se všemi hokejisty osobně sejít a promluvit si. Až potom budeme komentovat jejich budoucnost. Přijde mi to fér a věřím, že fanoušci to pochopí.

Jak hodnotíte přínos posil, které přišly před playoff?
Jsem zpětně rád, že jsme přivedli Pavla Kousala. Týmu pomohl, skvěle ho doplnil. To byla dobrá trefa. Další kluci měli spíše rozšířit kádr před playoff. Věřili jsme, že dojdeme daleko. Měli jsme v hledáčku několik vytipovaných hráčů. Byli jsme blízko dohody s Lukášem Rouskem, Filipem Chlapíkem, Tomášem Pavelkou a dalšími. Vypadalo to se všemi hodně nadějně, ale jejich kluby je nakonec před playoff neuvolnily. Proto jsme se rozhodli doplnit tým o Olaviho Vauhkonena a Stefana Warga.

Berete jako dobrou zpětnou vazbu koncepční práce i skutečnost, že má Sparta čtvrtou největší návštěvnost v Evropě?
Samozřejmě! Lidé na nás chodí jak díky dobrému hokeji, tak promakanému programu v O2 areně. Neúspěch na ledě by se ale neměl dávat do souvislostí se zábavou pro fanoušky. My chceme mít plnou halu, publikum, které se baví a vyhrávat před ním zápasy. Hlavně ty v playoff. Průměrná návštěvnost téměř 11 tisíc diváků je skvělá. Moc všem fanouškům děkujeme za podporu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Divíšek: Kádr ještě posílí, CHL je výzva

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend