VIT - SPA 3:1 - Sparta v play off končí, Vítkovice jdou na Slavii

ČF7, pondělí 29. 3. 2010
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Rehák, Stehlík, Trnka, Kuboš - Klimek, Burger, Plášek - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Szturc, Štefanka, Krenželok.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Ton, Langhammer, Netík - Kafka, D. Výborný, Ručinský - Kratěna Broš, Podlešák - Látal, Hrdel, Hromas.
Branky a nahrávky: 21. Kvapil (Treille, Vrána), 47. Kvapil (Svačina), 48. Kuboš (Burger) - 51. Gulaši. Rozhodčí: Minář, Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6, navíc Burger 10 min. - Netík do konce utkání. Diváci: 7132. Konečný stav série: 4:3.
Skóre sedmého zápasu otevřel po akci dva na jednoho na začátku druhé části Marek Kvapil. Stejný hráč přidal ve 47. minutě druhou branku, na 3:0 zvyšoval o minutu později Kuboš. Sparta už jen kosmeticky upravila výsledek, jako jediný překonal výborně chytajícího Štěpánka Michal Gulaši.

První část přinesla urputný boj o každý centimetr ledu, hráči obou týmu nevypustili žádný souboj. Krátce po prvním závaru před Přikrylovou brankou ve druhé minutě hákoval Petr Macholda a Krenželok v přesilové hře dvakrát nebezpečně pálil z dobré pozice mezi kruhy. Sparťanský gólman si však s oběma pokusy poradil. Na druhé straně se do střelecké pozice dravě prodíral Tomáš Netík, ale sám mezi vítkovickými obránci neuspěl. Štěpánkovi dělala vrásky čtvrtá formace hostů ve složení Hromas – Hrdel – Látal, která díky aktivnímu přístupu v útočném pásmu několikrát vybojovala puk na vítkovických becích a dostávala se do šancí.

V šesté minutě vyústila Netíkova aktivita ve vyloučení Štefanky. V následné přesilové hře měl Štěpánek obrovské štěstí, když se puk po tvrdé střele Gulašiho od modré kutálel blízko brankové čáry. Oba brankáři ale předváděli, stejně jako v předchozích zápasech, výborný výkon. Sparta se dokázala i přes velký tlak domácích ubránit i ve druhém oslabení po vyloučení Vydareného. V samém závěru třetiny měl ještě plné ruce práce Štěpánek, před kterým doráželi nejprve Netík a poté kapitán Výborný.

V 21. minutě Přikryl poprvé kapituloval, překonal ho Marek Kvapil, který využil přečíslení po chybě Sparty v útočném pásmu. V následujících minutách se otřesení hosté nedokázali dostat před Štěpánka a Vítkovice hrozily znovu. Nejdříve po závaru dorážel Štefanka, poté po Kubošově nahození zůstal puk ležet před Přikrylem, který o něm nevěděl. Až v polovině druhého dějství se Sparta vzpamatovala a vytvořila si několik šancí, nejaktivnějším střelcem byl Petr Ton. Střelec úvodního gólu Kvapil v 35. minutě překvapil Pražany, když bez problémů projel jejich obrannou třetinou až před Přikryla, který ale betony sklapl včas. V závěru třetiny si Sparta vytvořila obrovský tlak a zamkla Vítkovice, které se dlouho nedokázaly osvobodit. Nápor hostí přerušilo až vyloučení Hromase, který se vrátil do hry těsně před sirénou oznamující konec třetiny.

Sparta vstoupila do třetí části aktivněji, Štěpánek ale vychytal jak Hromase s Kratěnou, tak Tona. Střelec první branky Marek Kvapil pokračoval ve výborném výkonu a ve 47. minutě svým důrazem vyšťoural puk pod Přikrylovým betonem a zvýšil na 2:0. Když o minutu později přidal další branku ranou od modré Petr Kuboš, bylo o výsledku téměř rozhodnuto. Frustrovaný Tomáš Netík poté neudržel nervy na uzdě a předčasně putoval do kabiny. Čestný zásah Sparty zaznamenal Michal Gulaši, který obral Trnku u mantinelu o kotouč a kolem tyčky Štěpánkovy klece ho dostal za jeho záda. Ve zbytku utkání už hosté vynikajícího vítkovického brankáře nepřekonali. Štěpánek tedy slaví spolu se svými spoluhráči postup do semifinále, ve kterém narazí na Slavii.

Alois Hadamczik (Vítkovice): Jsme rádi, že jsme díky základní části dostali výhodu domácího prostředí. Statistiky ukazují, že ti, co hrají v doma, jsou většinou úspěšní. My jsme věřili, že mohou přijít lidi a můžeme to zvládnout. Šli jsme do utkání s tím, že se nebudeme obávat o výsledek. Že budeme útočit, budeme aktivní, aby útok byl naše obrana. Aby Sparta musela bránit nás a nemohla využívat svoje vynikající útočníky. To se dařilo. Samozřejmě, že celý výkon byl podpořený vynikajícím Kubou Štěpánkem.

Miloš Holaň (Sparta): Nádherný zápas, pro nás bohužel hořký a smutný konec. Nezačali jsme vůbec špatně. Měli jsme pár šancí, nedali jsme z toho góly. První inkasovaný gól nás stál asi celý zápas. Udělali jsme chybu v útočném pásmu a bylo z toho rychlé přečíslení Vítkovic. Neměli jsme sílu na zvrácení. Vítkovicím musím poblahopřát, byl to souboj s Jakubem Štěpánkem. My jsme na něj nenašli recept.