29. 12. 2009 | Michal Pavlík

LIT - SPA 2:1 - Obrana Sparty opět nevydržela, Reichel rozhodl 24 vteřin před koncem

36., úterý 29. 12. 2009
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: J. Hübl - Gureň, Kousalík, Kroupa, Pilař, Punčochář, Skuhrovec, Stříteský, Švarný - Černý, Reichel, Lukeš - Hübl, Kubinčák, Jenáček - Vopat, Jánský, Trávníček - Majdan, Heinisch, Bojer. Trenéři: Jiří Kučera, Jiří Šlégr.
Sparta: Přikryl - Vydarený, Gulaši, Macholda, Hanzlík, Bolf, Cunik, Mrázek – Kratěna, Broš, Ručinský - Ton, Výborný, Netík - Látal, Langhammer, Hromas - Hrdel, Koreis, Podlešák. Trenéři: David Volek, Miloš Holaň.
Branky a nahrávky: 45. Kubinčák, 60. Reichel (Černý, Pilař) - 4. Ton (Výborný, Netík). Rozhodčí: Husička, Polák – Čech, Poruba. Vyloučení: 8:10. Navíc: Bolf (SPA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7000.
Litvínov - Ani ve 36. kole O2 extraligy neudrželi hokejisté Sparty vedení 1:0 na ledě soupeře. Litvínovští dokonale výsledek otočili. Na úvodní branku Petra Tona ze 4. minuty reagovali Severočeši až ve 45. minutě, kdy vyrovnal Vojtěch Kubinčák. Defensiva Pražanů nakonec padla 24 vteřin před koncem třetí třetiny, kdy jí rozhodující úder zasadil Robert Reichel.

Úvodní tlak v utkání měli hosté i díky brzkému vyloučení litvínovského Jánského. Početní převahu na ledě dokázali využít Holešovičtí ve 4. minutě ke vstřelení úvodní branky: Petr Ton napřáhl od modré a puk prolétl i přes clonící hráče za Jaroslava Hübla – 0:1. Krátce poté zahrávali přesilovku i Severočeši, ale do největší šance se dostal opět sparťan Ton, který v samostatném úniku přestřelil bránu. Ke konci úvodní desetiminutovky zahrozili žluto-černí, jenže Černý ani Reichel Přikryla nepokořili.

Ve druhé části první třetiny hrál Litvínov dvakrát přesilovou hru, ale hosté se v pohodě ubránili, domácím chyběl bezchybný přechod do útočné třetiny. Poslední vzrušení v první části pro vyprodané tribuny přinesl ve 20. minutě Jánský, ale jeho průnik a zakončení ukryl brankář Sparty bezpečně v lapačce.

Hned po přestávce si začal odpykávat trest litvínovský Pilař a po 55 vteřinách se ocitl ve velké šanci hostující Kratěna po střele Ručinského, brankář Hübl se ale překonat nenechal. Po úspěšně odbráněné přesilovce se domácí snažili usadit v útočném pásmu, ale opět je zbrzdilo vyloučení. To samé se stalo i ve 29. minutě sparťanům, když byl vyloučen za hákování Broš. Litvínovští však doposud neměli den. Až ve 33. minutě, kdy seděl na hanbě sparťan Bolf, napřáhl Pilař od modré a projektil minul těsně horní tyč Přikrylovy brány. O dvě minuty později jeli tři Pražané na jediného obránce Skuhrovce, ale Koreisovu ránu vytáhl Jaroslav Hübl ramenem. V závěru druhé třetiny hráli chemici 57 vteřin v pěti proti třem za faul Gulašiho, ovšem Přikryl zůstal nedobytný i po nebezpečné ráně Pilaře.

Litvínovský Pilař zahrozil i na začátku třetí třetiny. Jeho střela jen těsně minula pravou tyč Přikrylovi svatyně. Ve 44. hrála Sparta přesilovku velmi bídně: Nejprve se za její obranu dostal Vopat, který byl faulován. Nařízené trestné střílení František Lukeš neproměnil. Poté však hostům Přikrylův zákrok nebyl nic platný, protože z levé strany prostřelil Přikryla Vojtěch Kubinčák – 1:1.

Opaření hosté čelili dalším výbojům. Petr Přikryl vychytal Lukeše i Jenáčka. Druhý jmenovaný měl vedoucí gól na hokejce ve 47. minutě, ale ze tří metrů opět recept na gólmana rudých nenašel. Zpět do hry se hosté dostali na začátku poslední desetiminutovky, ale z přesilovky po faulu Punčocháře nic nevytěžili. Na druhé straně kluziště se z ničeho nic objevil před Přikrylem osamocený Reichel, který však přestřelil. V závěru třetího dějství měli více ze hry Pražané, jenže utkání rozhodl 24 vteřin před sirénou právě Robert Reichel, jenž po přihrávce Černého prostřelil Přikryla.

Sparta už nestihla na rozhodující gól Reichla zareagovat, a tak tři body zůstávají na Stadionu Ivana Hlinka.

Jiří Kučera (Litvínov): "Paradoxní význam pro nás měly přesilovky, které podle mého názoru dnes rozhodly. Ve vlastních jsme se trápili a nevyužili ani jednu, ale nakonec se nám podařilo skórovat při přesilovce Sparty."

Miloš Holaň (Sparta): "Dvě třetiny jsme byli lepším týmem, ale ve třetí části fatálně chybovali naši klíčoví hráči a to se nesmí stávat. Máme problémy s produktivitou útočníků a už je potřeba to řešit."