SPA - VIT 5:2 - Sparta se po vítězství nad Vítkovicemi vrací do čela

32., úterý 20. 12. 2011
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Kučný, Philipp, Krstev, D. Kočí, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližnák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Rubeš, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Bartoň, Voráček, Punčochář, Sedlák, Ovčačík - Walker, Burger, Klimek - Štefanka, Húževka, J. Sýkora - Šedivý, Strapáč, J. Káňa - T. Káňa, Pohl, Szturc - Pabiška. Trenéři: Trličík a Moták.
Branky a nahrávky: 20. Pacovský (Sersen, Broš), 23. Tenkrát (Ton, Milam), 51. Broš, 54. Broš (Jánský, D. Kočí), 57. Milam (Ton) - 5. Húževka (Malík, Štefanka), 31. Klimek (Burger, Walker). Rozhodčí: Souček, Kalivoda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:10, navíc Malík (Vítkovice) 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 4871. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
P r a h a - I napotřetí dokázala Sparta Vítkovice porazit. Soupeř z Ostravy držel krok do stavu 2:2, poté se Holešovičtí odpoutali dvěma brankami kapitána Michala Broše a vedení si už uhájili. Poslední hřebíček do vítkovické rakve ještě přidal obránce Milam. Sparta dokázala v zápase využít hned čtyři přesilové hry.

Před úvodním hvizdem uctily oba týmy společně s diváky minutou ticha památku bývalého prezidenta Václava Havla. Sparta byla blízko gólu již po několika vteřinách hry, když Ivan Rachůnek orazítkoval tyč vítkovické branky. Chvíli poté se do velké šance dostal po Bližňákově přihrávce Tenkrát, ale přestřelil. Na druhé straně zahrozil Malík, jeho střela však mířila pouze do Pöpperleho výstroje. Stejně jako v posledním vzájemném utkání i tentokrát otevřely skóre zápasu Vítkovice. Po buly se puk dostal k Malíkovi, jehož střelu před Pöpperlem tečoval Peter Húževka. O vyrovnání se mohl postarat sparťanský kapitán Broš, ale těsně minul Málkovu branku. Na Málka nevyzrál ani o chvíli později Rubeš. Sparta se dočkala vyrovnání třicet vteřin před koncem první části. Při přesilové hře se k puku dostal Dominik Pacovský a bez přípravy ho poslal za Málkova záda.

Na začátku druhé části se Sparta dostala do vedení. V přesilové hře nahrál Milam puk Petru Tenkrátovi a ten z mezikruží prostřelil Málka. Jednobrankový náskok Sparty se pokusil smazat Húževka, ale Pöpperle byl pozorný a střelu vítkovického útočníka skryl do lapačky. V polovině utkání hostující tým vyrovnal. Chvíli po návratu Bližňáka z trestné lavice se po Burgerově přihrávce prosadil Lukáš Klimek. Po vítkovickém vyrovnávacím gólu byla aktivnější Sparta. Do úniku se dostal Ton, kterého zastavil jen za cenu faulu jeden z vítkovických obránců. Před koncem druhé třetiny se ve velké příležitosti ocitl Ivan Rachůnek, ale těsně minul vítkovickou branku.

Do třetí třetiny vlétli aktivněji hosté. Vítkovičtí útočníci se několikrát pokoušeli překonat Pöpperleho, ale sparťanský brankář jejich tlaku odolal. Ve 3. minutě třetí třetiny byly Vítkovice blízko k získání vedení, když těsně před Pöpperlem dorážel Burger. Sparťanský brankář na poslední chvíli betonem zastavil puk na brankové čáře. Rozhodčí pro jistotu situaci prokonzultoval s video rozhodčím. Poté Sparta opět převzala aktivitu, ale Málka nepřekonal ani Ton, ani Jánský. V polovině poslední části hrála Sparta přesilovou hru. Michal Broš sebral při vhazování puk a dovezl ho až za Málkova záda. Kapitán Michal Broš se prosadil i o pár minut později, kdy se podél mantinelu dostal před Málka a střelou zápěstím zvýšil vedení Sparty. Na konci utkání dostala Sparta možnost přesilové hry 5 na 3 a využila ji. Tvrdou střelou od modré upravil skóre na konečných 5:2 pro Spartu Troy Milam.

Josef Jandač (Sparta): Utkání jsem se obával, zápasy po pauze a ještě v domácím prostředí nemám moc rád. Měli jsme dobrý vstup, dvě vyložené šance, které jsme ale klasicky neproměnili. Poté byl průběh hry vyrovnaný, my jsme rozhodli v přesilových hrách. V minulosti nám nešli a ani dnes nebyli moc dobře sehrané, spíše to vyplynulo ze hry. Trochu se k nám přiklonilo štěstí nebo i individuální schopnost hráčů. Rozhodl Michal Broš, který dal gól po individuální akci a vzápětí i na 4:2. Máme tam i nějaká zranění, která trošku kalí radost z výhry.

Mojmír Trličík (Vítkovice): Domácí byli ze začátku lepší, v prvních pěti minutách si vytvořili šance. Pak jsme pomaličku hru srovnávali a v konci první třetiny to bylo vyrovnané. Pak byli opět domácí lepší, ale paradoxně v těchto chvílích jsme výsledkově neustřelili a naopak jsme dokázali vyrovnat na 2:2. Hráli jsme dobře, byli jsme aktivní, ale bohužel jsme i přes dobré příležitosti neutekli. Výsledek nakonec určily přesilové hry, které hrála obě mužstva dobře, ale domácí v nich byli produktivní. Před rozhodujícím třetím inkasovaným gólem jsme měli dobrou šanci, kterou ale domácí zastavili faulem. Poté jsme šli do rizika, které bylo potrestané. Na to, v jaké stavu je mužstvo, chybí nám dlouhodobě pět hráčů a čtyři měli v pauze virózu, tak pocit z naší hry mám dobrý.