1. 2. 2019 | Martina Nová

SPA - VIT 3:0 - Sedláček vynuloval Vítkovice

41., pátek 1. 2. 2019
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Sedláček – Kalina, Blain, de la Rose, Delisle, Dvořák, Košťálek, Voráček – Forman (A), Pech (C), Bukarts – Buchtele, Klimek, Kudrna – Smejkal, Klíma, Rousek – Beran, Černoch, Kumstát.
Vítkovice: Bartošák – Krenželok, Trška, Šidlík, Hrabal, Mrázek, Černý – Olesz (C), Lev (A), Dej – Květoň, Poletín, Tybor – Kucsera, Jáchym, Szturc (A) – Schleiss, Stránský, Zdráhal – Fridrich.
Branky a nahrávky: 24. Rousek (Klíma), 59. Delisle, 60. Beran (Bukarts, Pech). Rozhodčí: Hejduk, Hodek – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 11 055. Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Rousek - Josef Hrabal.
Utkání s Vítkovicemi odstartovalo jubilejní desátý ročník projektu Sparta vzdává hold. Pražané měli po většinu zápasu více ze hry a střelecky měli navrch. Skóre otevřel ve druhé třetině mladíček Lukáš Rousek, hubené vedení si v následujícím průběhu sparťané udrželi a v závěru duelu tři body pojistili góly do prázdné brány Steven Delisle a Matěj Beran. Brankář Jakub Sedláček si navíc připsal první čisté konto v rudém dresu.

Fotogalerie

Komentář

Utkání, před kterým vhodil čestné buly legendární skokan o tyči Sergej Bubka, mělo poklidný start z obou stran, jako první se k větší akci dostali hosté, ale Sedláčka vážně neohrozili. Poté se za Bartošákem vydal Pech, ale také neuspěl. Nicméně slova se znovu ujaly Vítkovice a zatápěly před domácí svatyní. Vedení měl na hokejce Krenželok, Sedláček jeho střelu včas zneškodnil. Tlak hostů přerušila Pechova formace, jenže nepřesnou rozehrávkou se vydali hosté do přečíslení. Dvořák zblokoval Schleissův pokus a vzápětí sám ujel a ohrozil Bartošáka.

V pěkné akci se blýskl i Rousek, který kličkoval s kotoučem v útočné třetině, puk mezi tyč a Bartošákův beton ale neprocpal. Až ve 12. minutě utkání se poprvé otevřela dvířka na trestnou lavici, Klíma pykal za držení, nicméně gólu se přiblížili více domácí, kteří v oslabení několikrát zavařili vítkovickému brankáři. Vzápětí přišla přesilovka Sparty, která ale byla o dost poklidnější. Ve stejném duchu už se dohrál i zbytek první třetiny.


První velkou šanci druhého dějství předvedl Buchtele, který ještě neuspěl, avšak vzápětí se diváci dočkali vedoucího gólu Sparty. Smejkal vybojoval puk v rohu, nahrál ho Rouskovi v pravém kruhu. Vedle brány obdržel kotouč Klíma, Lukáš Rousek si mohl sjet do předbrankového prostoru a dobře mířenou tečí propasíroval puk přes Bartošáka – 1:0. Sparta byla následně při chuti a Vítkovice přehrávala, Bartošák musel čelit smršti pokusů, rychle po sobě stříleli Kudrna a Blain.

Ani střely Buchteleho a Smejkala neuspěly, po druhé zmíněné akci se strhla menší šarvátka mezi Dvořákem a Schleissem, která byla brzy zažehnána. Dvě slepená vyloučení, která nabídla hru čtyři na čtyři, vyrovnala síly a zklidnila tempo. Nicméně v závěru dvacetiminutovky se slova opět chopili sparťané, hostující gólman měl plné ruce práce. Těsně před sirénou předvedl samostatný únik Tybor, který ale nemohl zakončit, neboť mu v poslední chvíli svou nataženou holí vypíchl puk Klimek.


Třetí třetina zprvu nabídla mírnou převahu domácího celku, který se více držel na puku. Nicméně diváci postrádali větší náboj, který předváděli hráči v předešlém průběhu utkání. Určitou monotónnost narušilo vyloučení hostů, nicméně největší gólovou šanci vykřesali vítkovičtí, urputná obrana domácích ale včas situaci uhasila. Moravané byli povzbuzeni ubráněným oslabením a začali se dostávat dopředu, Sedláček měl plnou hlavu pokusů Lva a Olesze.

Sparta se ale rychle oklepala a znovu hru vyrovnala. To nezabránilo Zdráhalovi vydat se před domácí svatyni a zkusit vyrovnat skóre. Nedlouho poté na něj navázal Lev, ale jeho střela zprava ztroskotala na Sedláčkovi. Vítkovice mohly zvýšit tlak v přesilovce, jenže brzy šly také do čtyř. V posledních třech minutách zkusili hosté hru bez brankáře, která jim nevyšla dle představ. V 59. minutě přiblížil Spartu vítězství Steven Delisle a v závěrečných vteřinách na 3:0 upravil skóre Matěj Beran. Jakub Sedláček navíc v tříbodové výhře vychytal také první čisté konto ve Spartě.


Ohlasy trenérů

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že oproti zápasu s Hradcem Králové půjde o naprosto odlišné utkání. Vítkovice vycházejí ze silné defenzívy a na góly nepotřebují moc šancí, je to velmi trpělivé mužstvo. Trvalo nám zhruba dvacet minut, než jsme se dostali do provozní teploty, což byl asi následek emotivního duelu s Hradcem. Z počátku jsme působili vyšuměle, ale zlepšili jsme se. Ve druhé části se nám rozjely nohy a začali jsme více bruslit. Branka nám dodala hodně energii, to byl velmi důležitý faktor. Hráli jsme dobrý hokej a nepustili jsme je moc do šancí a přečíslení. Celkově hráči před Jakubem (Sedláčkem) působili solidně. Mám radost, že se doma dočkali odměny. Předtím jsme tu hráli dobře, ale bodově jsme vyšli naprázdno. Je prima bodovat."

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Nechci, aby to znělo jako výmluva, ale před zápasem jsme řešili spoustu problémů. Nikdy jsem tady nepropadal euforii, když jsme měli se Spartou takovou sérii, jakou jsme měli. Dneska budu ten poslední, který by mužstvo hanil. Klobouk dolů před výkonem, který jsme předvedli, protože v půlce zápasu nám vypadl další obránce, hráli jsme v pěti a musím říct, že tenhle zápas, i když jsme nezískali žádné body, je pro mě strašně důležitý do závěrečné části sezony. Dneska co rozhodlo byla finální fáze, do velkých šancí jsem se nedostávali, ale byly tam náznaky v předbrankovém prostoru, několik náznaků přečíslení, brejkové situace. V tom jsme byli oproti domácím nešikovní. Protože v neděli nehrajeme, máme dvanáct dní na to, abychom dali všechno dohromady, potrénovali a poprali se o to, abychom v play off nemuseli hrát tři až pět zápasů navíc. Gratulace Spartě, dneska byla vyzrálejší, možná chytřejší v koncovce a vítězství si zasloužila."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila