SPA - LIB 3:2sn - První únorové vítězství

50., středa 16. 2. 2011
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle - Philipp, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, O´Brien, Husák - Ton, Broš, S. Treille - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Žálčík, Karpov, Luňák - Forman, Dragoun, Hromas. Trenéři: Hořava a Rulík.
Liberec: Pinc - Čakajík, Hunkes, Moravec, Derner, Trončinský, Pavlů - Dušek, P. Nedvěd, Kudrna - Špaček, Podkonický, Bartovič - Klimenta, Vak, Víšek - Urban, Ondřej, Vantuch - M. Hořava. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Branky a nahrávky: 4. Broš (Ton, Bartánus), 40. Karpov (O´Brien), rozhodující nájezd Výborný - 29. Kudrna (Víšek, P. Nedvěd), 55. Klimenta (Pavlů). Rozhodčí: Trombík, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9, navíc Gulaši (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3165.
P r a h a - V prvním utkání po reprezentační pauze vyválčila Sparta s Libercem dva body. Zásluhou Broše šla do vedení již v úvodu zápasu, ale soupeř dokázal srovanat. Odpověděl i na branku Karpova a muselo se prodlužovat. V samostatných nájezdech získal nakonec pro domácí druhý bod David Výborný.

Před nejnižší návštěvou za poslední roky se v rámci 50. kola střetla domácí Sparta s favorizovanými Bílými Tygry. Ti stále bojovali o vrcholné umístění v základní části, zatímco domácím už šlo jen o udržení vysokého náskoku na beznadějně poslední Mladou Boleslav.

Hned ve třetí minutě zahrozili Holešovičtí, když před brankovištěm z otočky pálil mladý Lukáš Luňák. Tomu sice efektní zakončení nevyšlo, zakrátko se ovšem už sparťané radovali. Nejlepší hráč Sparty v posledních kolech Michal Broš využil chytrou nahrávku Bartánuse přes brankoviště a po zemi zakončil za záda Pince.

Sparta měla na ledě mírnou převahu, Liberec ovšem za pasivitu více neztrestala. Přitom v 15. minutě vybojovala lajna holešovických mladíků dvojnásobnou přesilovku. Jejich starší kolegové ji však nedokázali proměnit.

Hokejová nuda pokračovala i přes první přestávku, dobrou šanci měl pouze sparťanský specialista na brejky Petr Ton, který se řítil sám na Pince. To by však musel přesněji trefit místo nad Pincovým ramenem. Pöpperle příliš krušných chvil neprožíval, dokud nepřišla přesilovka zaviněná Michalem Gulašim. Sparťanská 24 trefila Dernera do hlavy a obdržela 2 plus 10 minut. Svého spoluhráče pomstila elitní liberecká formace, z mezikruží se prosadil po zemi Jaroslav Kudrna.

Skóre se měnilo ještě v závěru druhé třetiny. Po Kratěnově platonické potyčce s Dernerem z 39. minuty, za níž oba obdrželi dvě minuty, se šťastnou tečí prosadil v čase 39:38 Tomáš Karpov a Sparta tak šla do kabin opět s jednobrankovým vedením.

Třetí třetinu ozdobila na začátku samostatná akce Víška, který netrefil bránu. Sparta zápas kontrolovala ze zadních pozic a libereckým hokejistům se přes bojovnou obranu nedařilo dlouho prosadit. Snad domácím hubený náskok stačil, moc šancí k jeho navýšení ale neměli. Naopak se dočkali druhé vyrovnávací branky Liberce, když si dva sparťanští bránící hráči všímali jednoho hráče před brankou, zatímco druhý, jmenovitě Tomáš Klimenta, se po nahrávce přes brankoviště nehlídaný prosadil do prázdné branky.

Přes veškerou snahu se nepodařilo ani jednomu z týmů skórovat ani do konce základní hrací doby, ani v následujícím prodloužení. O vítězství tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byla úspěšnější Sparta, když se nejdřív prosadili jen sparťané, konkrétně autor vítězného gólu David Výborný a Marek Bartánus.

Radim Rulík (Sparta): Oba týmy předvedly bojovný výkon, oba mohly vyhrát. Šance na to měl jak Liberec, tak i my. Remíza je zasloužená jak pro nás, tak pro Liberec.

Jiří Kalous (Liberec): Bylo to bojovné a vyrovnané utkání. Pár šancí měla Sparta, pár jsme jich měli my, takže si myslím, že remíza byla zasloužená. Holt nám nevyšly nájezdy.