SPA - LIB 2:3pp - Z prvního domácího utkání vytěžila Sparta první bod

3., úterý 20. 9. 2011
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle - Sersen, Milam, Hanzlík, Kasík, Philipp, Husák, Krstev - Lapšanský, Broš (C), Rachůnek I. - Tenkrát, Bližňák, Ton - Treille Y., Foster, Rachůnek T. - Žálčík, Luňák, Přibyl - Pacovský
Liberec: Vošvrda - Čakajík, Hay, Výtisk, Moravec, Derner, Pavlů, Holub, Kajínek - Kudrna, Nedvěd, Klimenta - Bartovič, Dušek, Vak - Špaček, Víšek, Bulíř - Bárta, Vantuch, Urban
Branky a nahrávky: 37. Bližňák (Ton), 39. Y. Treille (T. Rachůnek, Philipp) - 9. Klimenta (P. Nedvěd), 16. P. Nedvěd (Čakajík, Klimenta), 64. Špaček. Rozhodčí: Fraňo, Hribik - M. Jindra, Lhotský. Vyloučení: 6:10. Bez využití. Diváci: 4109. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
P r a h a - V rámci 3. kola Tipsport Extraligy se uskutečnil také první soutěžní zápas na ledě v TESLA Aréně. Po první třetině vedl severočeský Liberec o dvě branky a se Spartou to vypadalo bledě. Po druhé třetině ovšem přišlo vyrovnání. Utkání dospělo až do prodloužení, které rozhodl Daniel Špaček.

Utkání začalo v útočném duchu. O obou soupeřích je známo, že spíše útočí, než brání, což se dnes jen potvrzovalo. Už po třiadvaceti sekundách trefil Broš tyčku. Liberečtí odpovídali samostatným únikem Bulíře z páté minuty utkání. Po dalších šancích Tenkráta a Tona byl však vyloučen Mario Bližňák. Hosté se dostali poprvé v zápase do tlaku, který zužitkoval schovanou střelou Tomáš Klimenta. Liberec se tak v deváté minutě ujal vedení. Holešovičtí hokejisté se snažili o rychlou gólovou odpověď. Z mnohých šancí však ani jednou nedostali puk za Vošvrdu. Pět minut před koncem úvodního dějství pak zahrozil Liberec podruhé. Kapitán Petr Nedvěd dal hostujícím hokejistům potřebný a uklidňující dvoubrankový náskok. V závěru první části dostali přesilovkovou příležitost také domácí, vzápětí o ni však faulem Broše přišli. Do kabin tak odjížděla Sparta s dvougólovým mankem.

Úvod prostředního dějství se nesl v jednostranném duchu. Bílí Tygři z Liberce permanentně zaměstnávali domácího brankáře Pöpperleho, drželi kotouč v útočném pásmu, a domácí Spartu do ničeho nepustili. Pražané se ale brzy osmělili díky přesilové hře. Obrovskou příležitost měl Žálčík, v klíčové chvíli však minul odkrytou Vošvrdovu klec. Nicméně domácí sparťané se od půlky zápasu dostávali mnohem více do zakončení, než v polovině první, což nakonec přineslo své ovoce. Ve 37. minutě Vošvrdu prostřeli od modré čáry Mario Bližňák. Spartě jeho snížení vlilo krve do žil. Za mohutného povzbuzování diváků v ochozech začínala být domácí ofenziva vteřinu od vteřiny silnější. A nabuzení Pražané udeřili znovu. O dvě minuty po Bližňákovi se trefil také Yorick Treille, který zůstal mezi kruhy zcela zapomenut a svůj blafák bezchybně proměnil. Sparťanům se podařilo vyrovnat, hosté byli jako opaření. Rapidně rostoucí tlak domácích však přerušila siréna značící konec druhého dějství. Každopádně sparťané předvedli během dvou minut velký comeback do zápasu.

Sparta potvrzovala svou ofenzivní formu z konce prostřední třetiny a po buly ve středovém kruhu se pustila znovu bezhlavě do útoku. Podporována libereckými fauly, zaměstnávala v přesilových hrách brankáře Vošvrdu. Utkání se postupem času začalo přiostřovat. Přibylo osobních soubojů a rovněž nedovolených zákroků, které sudí spravedlivě odměňoval. Pět minut před koncem základní hrací doby po velmi nevybíravém zákroku kapitána Nedvěda hráli domácí přesilovou hru pět na tři. V klíčovém momentu utkání se jim však nepovedlo skórovat, navíc čtyřicet vteřin před koncem druhého libereckého trestu se nechal vyloučit Milam. Po šedesáti minutách tedy napínavý zápas muselo rozhodnout prodloužení.

To rozhodnul po chybné rozehrávce brankáře Pöpperleho Daniel Špaček. I přes vyrovnání tak Sparta nedokázala urvat druhý bod, ten míří do Liberce.

Patrik Martinec (Sparta): V první třetině na kluky zřejmě dolehla tíha okamžiku, protože máme nové mužstvo a spousta z nich hrála doma poprvé. Proto jsme ji prohráli 0:2 a můžeme být rádi, že to bylo jen 0:2. Od druhé třetiny jsme nervozitu setřásli a hráli hokej, jaký si představujeme. Byli jsme lepším mužstvem a měli jsme vyhrát v základní části.

Jiří Kalous (Liberec): Bylo to celkem živé utkání, hodně šancí na obou stranách. Výborný výkon podali oba gólmani. K nám se v prodloužení přiklonilo štěstí a dali jsme branku. Je ale škoda, že po dobře rozehraném úvodu, kdy jsme měli malinko více ze hry, jsme postupně na intenzitě naší hry ztráceli a Sparta srovnala krok. Pak si ona vytvářela spoustu brankových příležitostí a dotáhla zápas do remízového stavu.