SPA - KOM 4:2 - Podesáté! Rekord překonán

13., úterý 29. 1. 2013
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Milam, Krstev, Philipp, Hanzlík, Kočí - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jaroslav Svoboda - Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 25. navíc Pacovský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Kometa Brno: Trvaj - Dujsík, Žižka, Švrček, Bičánek, Kováčik, Malec, Valach, M. Hruška - Zohorna, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Erat, Holec, Petrovický - Dočekal, Koreis, Burian. Trenéři: Venera, Oslizlo a Zubíček.
Branky a nahrávky: 13. Hlinka (Ton), 30. Krstev (Rachůnek, Treille), 46. Přibyl (Philipp, Rachůnek), 60. Forman (Jánský, Bahenský) - 37. Kováčik (T. Svoboda), 38. Kováčik (Čermák, Petrovický). Rozhodčí: Hribik, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5, navíc Jakub Svoboda 5 min. a do konce utkání, J. Hruška (oba Brno) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5353. Střely na branku: 30:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
P r a h a - I podesáté v řadě to vyšlo, Sparta zůstává v roce 2013 neporažená a překonává rekord v počtu vítězství bez přerušení v základní části! Po trefách Hlinky a Krsteva vedli Holešovičtí už 2:0, ale Kometa dokázala dvakrát skórovat v přesilovce pěti proti třem. Utkání tak nakonec ve třetí dvacetiminutovce překlopili na stranu Sparty mladíci Přibyl a Forman.

Začátek souboje se obešel bez větších příležitostí na obou stranách, týmy hrály neuspořádaně a se spoustou zbytečných chyb. Do první šance, která alespoň ohrozila jednoho z gólmanů, se až v sedmé minutě dostal domácí Rachůnek. Nejprve střílel z mezikruží, poté se probojoval ještě k dorážce, ale ta mířila pouze do Trvaje. Brněnský gólman byl úspěšný také proti svému loňskému spoluhráči Jaroslavu Svobodovi, který zkoušel objet branku a zasunout kotouč u tyčky, ani Bahenský si na něj nepřišel.

Rozhodující pro vývoj první části se ukázal faul Jakuba Svobody na Jaroslava Svobodu. Brněnský útočník se za zbytečné bodnutí špičkou hole odebral s trestem na pět minut a do konce utkání předčasně do šatny a Sparta dokázala dlouhou početní výhodu využít už po 44 vteřinách. Jaroslav Hlinka u levé Travajovy tyčky procpal puk za brankovou čáru. V pokračující přesilovce ještě Sparta nevyužila neskutečný závar, při kterém už brankář Komety ležel na ledě a nemohl zasáhnout.

Ve hře pět na pět se poté ani jednomu týmu nedařilo vytvořit něco konstruktivnějšího, v poslední minutě před přestávkou sice Sparta mohla zvýšit náskok, ale Bahenského střela ani Pilařova dorážka se neujala. Do druhé třetiny vstoupila Kometa o poznání lépe než do té první, Holcovu velkou šanci ale vykryl Pinc. V polovině druhé části to ale byli Holešovičtí, kdo zvýraznil svůj náskok. Treille nahrával z rohu najíždějícímu Rachůnkovi, ten naznačil střelu a posunul puk do druhé vlny Angelu Krstevovi, který poslal puk do odkryté klece.

Poté ale přišla černá desetiminutovka pro domácí. V přesilové hře pěti proti třem se sparťané ubránili při Svobodově střele nad a následné Čermákově dorážce z předbrankového prostoru, kterou v pádu zachytil Pinc. Ale přišlo další vyloučení a tentokrát už Kometa ve dvojnásobné početní výhodě nezaváhala, Jozef Kováčik se od modré trefil přímo do šibenice. To ještě stále nebylo, co se týká vyloučení, vše. Na trestnou lavici putoval k Philippovi i Pilař a Brno, které se poradilo při oddechovém čase, potrestalo i jejich provinění. Znovu prostřednictvím střely Jozefa Kováčika.

Do třetí dvacetiminutovky sice sparťané nastoupili s výhodou jednoho hráče v poli, ale stejně jako v další početní výhodě při vyloučení Petrovického nic kloudného nevymysleli. Ve 46. minutě už však kombinace třetí útočné formace přinesla třetí trefu. Daniel Přibyl se dostal k vyraženému puku po střele Philippa a nekompromisně ho poslal za Trvaje. Blízko pojišťujícímu čtvrtému zásahu byl v další přesilovce opět třetí útok, ale Trvaj udržel kotouč před dotírajícím Rachůnkem i před brankovou čárou.

Agresivní a důslednou hrou se Holešovičtí snažili držet puk co nejdál od své branky a šetřit čas. Několikrát byli díky aktivnímu forčekingu blízko branky, zejména útok Přibyl – Rachůnek - Treille se činil. Závěrečnou power play nakonec Kometě znemožnila čtvrtá útočná formace. Jánský se prohnal do šance zrovna ve chvíli, kdy se Trvaj chystal odjet z branky na střídačku. Sám neuspěl, ale dorážka Miroslava Formana už definitivně potvrdila tříbodové sparťanské vítězství.

Jan Votruba (Sparta): Do půlky zápasu jsme ten zápas zvládali dobře a vedli jsme 2:0. Co jsme ale předvedli posledních deset minut ve druhé třetině, to byla z naší strany obrovská taktická chyba. Tam nás soupeř začal přehrávat a přečíslovat, samozřejmě jsme dělali fauly, které jsme neměli dělat. Ve třetí třetině to byl taktický boj. Na přesilovku šla pětka, která je ani netrénuje, ale zápas rozhodla.

Lubomír Oslizlo (Brno): Sparta teď hraje velice dobře a my jsme sem jeli s tím, že nemáme co ztratit. Myslím si, že jsme dnešní utkání neodehráli špatně. Bojovali jsme, dřeli jsme celé utkání, bohužel rozhodl gól v našem oslabení. Byl tam volný hráč před brankou a čtvrtý gól byl na dvě dorážky. Sparta je velice kvalitní soupeř, prokazuje to delší dobu a o to víc nás to mrzí, že jsme nedosáhli alespoň na bod, když jsme nesehráli špatné utkání.