SPA - CEB 5:4pp - Soupeře sestřelil Tenkrát!

18., pátek 2. 11. 2012
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Schwarz - Mojžíš, Vallin, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - P. Ton, Foster, T. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
České Budějovice: Kantor - Ptáček, Jank, Ference, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Kolarz - Dej, Mertl, Podlešák - M. Michálek, Hanzal, Prospal - Kotalík, L. Kohn, Šimánek - Suja, Knotek, L. Květoň. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.
Branky a nahrávky: 8. T. Rachůnek (Bahenský, Foster), 15. Tenkrát (Broš, Sičák), 17. Tenkrát (Hovorka, Forman), 49. Tenkrát (Broš, Hovorka), 64. Broš (Mojžíš) - 27. Ference (Kotalík), 44. Dej (Mertl, Jank), 44. Hanzal (M. Michálek, Prospal), 54. M. Michálek (Ference). Rozhodčí: Homola, Hradil - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 8:7, navíc Hanzal (CEB) 5 minut plus do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5998. Střely na branku: 21:36. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.
P r a h a - I po čtvrté v řadě zvládla Sparta na domácím ledě zvítězit! České Budějovice s hráči NHL v sestavě dokázala po dramatické přestřelce udolat v prodoužení gólem kapitána Broše. Hattrickem se pod vítězství podepsal Petr Tenkrát.

Oba soupeři se do duelu vrhli bez zbytečného vyčkávání. Akce dvou na jednoho v podání Hlinky a Pacovského však ztroskotala na nepřesné přihrávce, Hanzalova teč Michálkovy střely zase na Schwarzovi. První přesilovka domácím až na tvrdou střelu Mojžíše příliš nevyšla, sedm sekund po návratu Hanzala na led však udeřili. Bahenský zakombinoval před Kantorovou branku s Tomášem Rachůnkem, který naznačil kličku a místo ní naše mezírku mezi budějovickým brankářem a bližší tyčkou.

3
Hned tři branky dala Sparta v první třetině!

Druhý zásah mohl ve hře ve čtyřech na obou stranách přidat Ton. Blafákem nedostal puk do branky, vynutil si ale další faul hostí. V přesilovce čtyř na tři i v následné klasické početní výhodě sice Holešovičtí soupeře svírali, ale kotouč do branky nedostali. V 15. minutě se to už povedlo Petru Tenkrátovi, který po rychlé akci z pravého křídla prostřelil Kantora.

A o dvě minuty lovil gólman Jihočechů kotouč ze své branky potřetí. Střelou z mezikruží, která mu sice nesedla, ale obloučkem zapadla do sítě, se podruhé prosadil Petr Tenkrát. V závěru první dvacetiminutovky se Ference ocitl sám před brankou Sparty, ale nezvládl puk pořádně zvednout a trefil jen připraveného Schwarze. V posledních sekundách ještě na druhé straně zahrozili domácí, po Hlinkově nabídce zpoza branky trefil Tomáš Rachůnek Kantora zblízka do masky.

Po přestávce už se hra nevrátila do zběsilého tempa z první části. Sparťané bez problémů ubránili přesilovku soupeře, ale nakonec přece inkasovali při dalším sparťanském vyloučení. Andrew Ference od modré čáry prostřelil Schwarze ve chvíli, kdy Tomáš Rachůnek po zásahu pukem ležel v kruhu a domácí se prakticky bránili jen ve třech.

"Nebudu lhát, myslel jsem si, že čtvrtý gól by mohl být vítězný. Dva body jsou pro nás v naší situaci zlaté."
- Petr Tenkrát

Zatímco v první třetině byli střelecky aktivnější sparťané, v té prostřední měli jasnou převahu Českobudějovičtí. Umocnili ji i při souběžném vyloučení Kočího a Formana, kdy se Holešovičtí plné dvě minuty bránili velkému náporu jen ve třech mužích v poli. Zvlášť první přesilovková formace Budějovic hned se čtyřmi hráči z kanadskoamerické NHL jim pořádně zatápěla. I s notnou dávkou štěstí se ale dokázali ubránit.

To se jim už nepovedlo na začátku třetí periody, kdy Rastislav Dej dopravil puk za Schwarzova záda. Regulérnost jeho trefy dlouho předlouho zkoumal videorozhodčí, ale nakonec rozhodl, že puk kopnut nebyl. A o pouhých 18 vteřin už bylo srovnáno. Martin Hanzal vyškrábl puk, který ještě neměl sparťanský gólman ve své moci, objel ho a potřetí rozvlnil síť za Schwarzem.

12
Tolik gólů už má na kontě autor hattricku PETR TENKRÁT!

Sparta našla odpověď po pěti minutách zásluhou Petra Tenkráta, který zkompletoval hattrick střelou mezi tělem gólmana a tyčkou. Poté se opět začalo hrát nahoru dolů, šance střídala šanci. V oslabení ujížděli ve dvou na jednoho Hlinka s Pacovským, ale druhý jmenovaný nedokázal puk v rychlosti trefit do odkryté části branky. A promarněnou příležitost na druhé straně potrestal Milan Michálek, který najížděl sám na Schwarze a střelou pod břevno mu nedal šanci.

Dramatické střetnutí tak nakonec dospělo do prodloužení. V tom nejprve zahrozil střelec Tenkrát, poté musel nebezpečnou akci hasit Schwarz. Ani v nastaveném čase neubrala obě mužstva na útočné aktivitě. Tu na chvíli přerušila nepříjemná srážka Hanzala a Philippa. Sparťanský bek se jen ztěžka zvedal a musel být odveden do kabiny, budějovický forvard do ní po trestu na pět minut plus do konce utkání následně zamířil také. Výhodu čtyř mužů proti třem dokázal využít Michal Broš, a Sparta se tak mohla radovat ze čtvrté domácí výhry v řadě.

Václav Sýkora (Sparta): První třetina se nám vydařila, hlavně jsme se dokázali vyjádřit brankově. Dostali jsme se do vedení 3:0, ale ve druhé třetině jsme ztratili pohyb, z čehož vyplynuly i dva fauly. Soupeř se dostal do tlaku a dokázal snížit na 3:1. Nejsvětlejším okamžikem bylo ubráněné dvouminutové oslabení tři na pět, které kluci odehráli výborně. Do třetí třetiny jsme bohužel nastoupili podobně a inkasovali dva góly. Cením si toho, že i poté, co soupeř dokázal vyrovnat na 4:4, jsme dokázali rozhodnout prodloužení.

Radek Bělohlav (České Budějovice): Propásli jsme první třetinu, což se nemůže opakovat. Chtěli jsme si tady zahrát pěkný hokej a máme teď tým, že bychom tady měli i bodovat. Pak jsme se dostali do zápasu, což nás ctí, ale měli bychom hrát svůj hokej.