6. 11. 2010 Daniel Ryl

Ladislav Čihák: Chceme profesionální letní hokejovou školu!

V polovině července startuje již pátý ročník LHŠ, který se bude již podruhé konat v Neratovicích. Pátý ročník přináší řadu změn, ať už se jedná o zpestření programu, nebo zkvalitnění tréninkových jednotek. Veškeré změny nám v tomto rozhovru přiblíží jeden z hlavních organizátorů a trenérů na LHŠ, Ladislav Čihák.

LETNÍ HOKEJOVÁ ŠKOLA
Letní hokejová škola HC Sparta Praha má před sebou již 5. ročník!

V červenci vás čekají další dva turnusy LHŠ. Jaká očekávání máte pro tento ročník?
Chceme v první řadě oslovit nové uchazeče, ale také naše staré účastníky. Je úplně jedno, zda zažili jeden nebo čtyři ročníky. Hlavním přáním je, aby se nám vraceli děti z minulých ročníků. Teprve jejich počet určí, zda jsme minulý rok odvedli dobrou práci. Také je samozřejmě naším cílem spokojenost rodičů, a také proto nám záleží hlavně na příští LHŠ. Tam se dozvíme, zda se dostavilo nějaké zlepšení a posun výše.

Jaké novinky čekají na účastníky a rodiče letos?

Máme připravený speciální tréninkový program, jenž běží v průběhu celého roku. Jsou to tréninky v neděli pro veřejnost, kdy jsou pod vedením trenérů děti připravovány na trénink na ledě i mimo něj. Naše hokejová škola probíhá také díky dobrým ohlasům ze strany rodičů. Chceme jí více rozšířit a také letos budeme mít dva červencové turnusy. Program bude také mnohem zajímavější a pestřejší. Hlavně bude podrobnější a kvalitnější trénink na herní kvality jedince. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že uděláme tréninky speciálně pro brankáře, obránce a také útočníky. Zároveň se budeme zaměřovat na dovednosti na ledě, což zahrnuje převážně powerskating, stickhandling. Mimo led nás čekají slideboardy, vaky, žebřík a další moderní věci, které chceme používat. Nevím, zda je to samé i na jiných hokejových školách, ale toto jsou prostě moderní trendy a my je chceme produkovat.

Přiblížil jste nám trénink na ledě, okrajově i mimo led. Mohl by jste to celé srhnout a ještě více prozradit program LHŠ?
Na děti čeká 12 tréninkových jednotek na ledě a 12 mimo led. Vždy jsme měli každý třetí, čtvrtý den volno. Rozhodli jsme se, že se budeme striktně držet specializace ledního hokeje a proto teď stoprocentně nevíme, zda ten volný den bude nebo ne. Rodiče jsou spokojení, děti také, ale my chceme z LHŠ udělat profesionální letní hokejovou školu se zaměřením na lední hokej. Proto nad volným dnem velmi váháme. Nechtěli bychom zbytečně ztratit možnost být na ledě.

Proč jste si vybrali zrovna sportovní areál v Neratovicích?
Mezi vedením a Neratovicemi byla podepsána smlouva. Byli jsme tam již minulý rok, ozkoušeli jsme si to a loňský ročník proběhl parádně. Žádné chyby nenastaly. V Neratovicích bylo vše na velmi profesionální úrovni. Smlouva je podepsána, já to akceptuji a věřím, že sportovní areál v Neratovicích bude spolu s LHŠ jen lepší a lepší.

Máte nějakou speciální motivaci pro děti a rodiče, kterou by jste chtěl oznámit?
Ano, chci je motivovat. Rodičům bych hlavně v první řadě řekl, aby se nebáli se svými dětmi pracovat. Donutit děti pracovat i přes léto. Český hokej to potřebuje. Některé hokejové školy jsou komerční a běží jen kvůli výdělkům, ale my se zaměřujeme speciálně na naše děti, české kluky. Samozřejmě, uvítáme také zahraniční děti, ale je zbytečné, aby se rodiče báli přihlásit děti na LHŠ. Kluci zažijí tréninky s trenéry Sparty a s "S" na dresu. Pro ně to je zkušenost. Mimojiné to může rodičům a dětem z menších klubů otevřít oči. Stále se opakuji, ale nemít strach přihlásit své dítě na naší LHŠ je hlavní krok ze strany rodičů. Nepracujeme jenom s excelentními hráči, ale i s hráči, kteří jsou na tom hůř. Náš program je připraven pro všechny. Všechny děti tu kvalitu tréninku dostanou. Hlavní problém v rodičích je, že někteří rodiče podceňují svoje děti a pochybují o tom, že na to jejich dítě má. To je obrovská chyba!

Mluvil jste o tréninku s trenéry Sparty, o tréninku ve sparťanském dresu. Připouštíte tedy, že si někteří kluci mohou říct o stálé působení v Holešovicích?
(smích) Záludná otázka. Mohou, a je to i motivace. Kolikrát se stalo, že děti nakonec do Sparty zamířily. Ovšem bych rád zdůraznil, že nechceme menším týmům přetahovat děti. My jim je chceme pouze zkvalitnit, chceme zkvalitnit český hokej, chceme zkvalitnit dovednosti hráčů, ať už hrají kdekoliv. Na to, kde působí se prostě neohlížíme. Nás zajímá hlavně to, že tam máme partu dětí, které nám důvěřují. My se tomu snažíme dát maximum. Každopádně netvrdím, že se kluby nemohou dohodnout a ten kluk to u nás nemůže i zkusit. Kolikrát se to stalo a rodiče byli i překvapení, že by to sami ani nečekali. Šance tu je, ale prvotním cílem je zkvalitnit herní činnosti dětí. To je náš hlavní úkol.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest