24. 4. 2014 Robin Mana

Černoch: Rusy jsem si do čtvrtfinále přál

Česká hokejová reprezentace do 18 let si na právě probíhajícím mistrovství světa ve Finsku vede více než dobře. Svěřenci trenéra Jakuba Petra v dosavadním průběhu turnaje zaznamenali jedinou porážku a z druhého místa skupiny B postoupili do vyřazovacích bojů. Součástí týmu, který se ve čtvrtečním duelu s Ruskem bude pokoušet po osmi letech proniknout do semifinálových bojů, je i trojice sparťanů Ondřej Mikliš, Filip Chlapík a JIŘÍ ČERNOCH.

Psal se rok 2006, když česká osmnáctka naposledy prolomila čtvrtfinálovou bránu a postoupila do semifinálových bojů. Tým trenéra Pešouta tehdy ve švédském Ängelholmu v prvním zápase vyřazovacích bojů porazil Švédy 3:0, v semifinále nestačil na Spojené státy, ale fantastická výhra 4:1 nad Kanadou znamenala zisk bronzových medailí a vůbec největší úspěch v historii této reprezentační kategorie.

I letos nebylo daleko k tomu, aby se čeští mladíci ve čvrtfinále potkali se Švédy. Do základní skupině vstoupili Češi zápasem proti jinému soupeři ze severu, nováčkovi elitní skupiny, Dánsku. A bylo to hodně jednoznačné představení, v němž Češi rozhodli o své výhře již během první třetiny. Nakonec z toho byl výsledek 9:2. V dalším zápase už se reprezentanti postavili soupeři o poznání těžšímu. A obhájci stříbrných medailí, hokejisté Spojených států, pozici favorita potvrdili, když zejména díky povedenému vstupu do druhé části zdolali Čechy 3:0.

Na vítěznou vlnu se pak ale mladí Češi vrátili v utkání s domácími Finy. Před více než tří a půl tisícovou návštěvou ve městě Lappeenranta česká reprezentace dvakrát vedla, soupeř ale pokaždé dokázal skóre vyrovnat, a zápas tak dospěl do prodloužení. V něm gól nepadl a o dvou bodech pro Čechy musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem byl Jakub Vrána a po výsledku 4:3sn si osmnáctka připsala druhé vítězství na turnaji. To následně potvrdili v posledním utkání skupiny se Švýcarskem, které zdolali 4:2. A protože Švédové ve skupině A vysoko přehráli Němce, přisoudil systém turnaje Čechům do čtvrtfinále soupeře z Ruska.

K dosavadním úspěchům týmu přispěli každý jednou asistencí sparťané Filip Chlapík a Jiří Černoch, který se v krátkém rozhovoru před rozhodujícím zápasem turnaje svěřil, že mu čtvrtfinálový soupeř vyhovuje.

Jirko, jaká je nálada v týmu před čtvrtfinále?
V týmu je skvělá nálada, protože jsme postoupili z druhého místa a na to čtvrtfinále si věříme. Je cítit, že v týmu je mnohem větší pohoda než po Američanech. Ta dvě vítězství nás hodně nakopla.

Jak vidíte šance na postup?
Myslím, že máme velké šance. Proti Rusům vždycky hrajeme dobře, jen pokaždé přišla nějaká chyba v závěru. Těch se musíme tentokrát vyvarovat, protože teď už je to všechno jenom o jednom zápase.

Měli jste nějaká přání co se týče soupeře pro čtvrtfinále?
Já osobně jsem si Rusy přál. Hraje se mi proti nim mnohem lépe, než třeba proti Švédům. Není to tak úporný hokej a také méně bruslí. Je to celkově jednodušší.

Teď máte reprezentační povinnosti, přesto, jak hodnotíš sezonu ve sparťanské juniorce?
Jednoznačně kladně. Před sezonou asi nikdo nečekal, že bychom došli až do semifinále. Je tam sice určité zklamání, protože na Chomutov jsme určitě měli, ale celkově to byla dobrá sezona. Co se týče budoucnosti, to budeme řešit s panem Martincem až po návratu z Finska.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Hrdina: Věřím, že kluci zažijí, co my v roce 1985

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru