15., úterý 29. 10. 2019
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský – Ďaloga, Jurčina, Kalina, Blain, Polášek (A), Košťálek, Tomáš Dvořák – Řepík (C), Tomášek, Smejkal – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech (A), Forman – Rousek, V. Růžička, Černoch.
Liberec: Peters – Knot, Šmíd (A), T. Hanousek, Kotvan, Kolmann, Graborenko, Havlín – L. Hudáček, Bulíř, Birner (A) – Lenc, Filippi, Marosz – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – D. Špaček, A. Musil, J. Vlach.
Branky a nahrávky: 25. Hudáček (Bulíř), 59. Kotvan (Jelínek). Rozhodčí: Jeřábek, Kika - Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 038. Střely na branku: 17:30. Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči zápasu: Matěj Machovský - Justin Peters.
Sparťané se po dvou venkovních zápasech přesunuli zpět na domácí kluziště, kde hostili Liberec. Náš soupeř šel ve druhé třetině do vedení, které v závěru utkání stvrdil gólem do prázdné branky. Naši hokejisté tak po devíti vyhraných zápasech v řadě prohráli poprvé v říjnu, když padli 0:2.

Sparťané udělali před zápasem s Libercem dvě změny v sestavě. Trenéři poslali do branky Matěje Machovského, který si v aktuální sezoně připsal jedno vychytané čisté konto. Ve čtvrté formaci pak dostal šanci místo Martina Dočekala navrátilec Jiří Černoch. Úvod utkání se nesl v divokém tempu a hráči chvílemi zapomněli na zadní vrátka. Z okének v obraně hostí se dostal do dobré šance jako první Forman, jehož střele však chyběla patřičná razance.

Hra nabírala na spádu a sparťané po pár minutách dostali k dispozici svou první přesilovku, nic nebezpečného z ní ale nevytěžili. To samé platilo o další domácí souhře, v níž Pech nepřesně hledal svého spoluhráče Formana. Na druhé straně se zase pokoušel překvapit Machovského Hudáček, liberecký útočník ale neseřídil mířidla své střely a puk skončil mimo branku. Posléze měl jeho tým největší šanci první třetiny, Bulíř jedoucí vstříc proti Machovskému ale našel jen jeho lapačku. Do konce první přestávky se už nic vážného nestalo, stav byl nerozhodný.

Vstup do druhé třetiny se lépe povedl hostujícím Bílým Tygrům, kteří několikrát potrápili náš tým v obranném pásmu. Paradoxně v největší šanci se objevili domácí, když Rousek ve vlastním oslabení jen marně dorážel kotouč za brankáře Peterse. A později se pravidlo nedáš – dostaneš opět potvrdilo. Hosté se zabydleli v útočném pásmu a kotouč po šťastné střele Libora Hudáčka doputoval padáčkem až za brankovou čáru.

Liberečtí hráči měli od té doby hru pod kontrolou a nedovolovali našim hráčům nebezpečně ostřelovat Petersovu branku. V posledních minutách druhé třetiny ještě mohl navýšit vedení svého týmu aktivní Zachar, jeho otočku zpoza branky si ale domácí brankář Matěj Machovský bez problémů pohlídal. Hosté tak šli do kabin po čtyřiceti odehraných minutách spokojenější.

Třetí dvacetiminutová část nabídla hned na začátku zajímavou podívanou, která ale výraznější akce nepřinesla. Diváci zpozorněli až při šanci Marosze, který ale před brankou na Machovského nevyzrál. Domácí měli s libereckou hrou menší problémy, ale clonící Jelínek nedokázal usměrnit kotouč za záda domácího brankáře. Machovský o pár minut později zachránil svůj tým od další pohromy, když čapl Lencovu střelu z mezikruží.

Domácí se snažili osmělit, ale liberecká obrana v čele s brankářem Petersem byla pokaždé dobře zformovaná. V obranném pásmu poté chyboval domácí Pech, jeho zaváhání mohl využít Knot, který ale svou střelou od modré čáry jen těsně minul horní růžek Machovského branky. Náš tým mohl vysvobodit Tomášek, který ale před brankou nastřelil Petersovy betony. Hosté si už jen hlídali svůj vybudovaný náskok a krátce po začátku sparťanské power-play poslal Oldrich Kotvan puk přes celé kluziště do opuštěné branky Sparty. Naši hokejisté tak prohráli poprvé od 27. září, když podlehli Liberci 0:2.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „Ze začátku to byl opatrný zápas. Soupeř věděl, že má za sebou nepříjemnou šňůru. A my jsme věděli, že budou připravení, organizovaní. Nikdo nechtěl udělat chybu. Rozhodl z naší strany nešťastný gól, Liberec byl pak lepší na puku. Nevím, jestli je to únava, už se blíží pauza, ale teď jsme měli dost těžkých zápasů a možná jsme byli trošku v nějakém útlumu. Nešly nám nohy a druhou třetinu nás soupeř přebruslil, zamknul nás a se štěstím dal gól. Byl však lepší. Ve třetí třetině jsme ze sebe vydali úplně všechno, kluci se zvedli a chtěli přitlačit, ale nebyl to náš den. Ani z pološancí jsme bránu netrefili, neměli jsme ani dorážky. Stříleli jsme po mantinelech a sami jsme se vyháněli ven. V zápase nás držel Matěj Machovský. Jak nám ofenziva předtím šla, tak teď nikoliv.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Podali jsme velmi zodpovědný a organizovaný výkon, hlavně směrem dozadu. Na všech postech jsme hráli výborně a bylo to utkání skoro jako v play off, i když ze začátku hodně opatrné z obou stran. Rozhodl ho jeden gól. Jsme samozřejmě spokojení, gratulace hráčům do kabiny.“